Drodzy Czytelnicy!
Przygotowując bieżące wydanie „Asysty Dentystycznej”, jesteśmy w środku okresu wakacyjnego, a piękna pogoda sprzyja wyjazdom i wypoczynkowi. W naszej redakcji trwają przygotowania do jesiennych konferencji i targów, pierwsze wydarzenie – Warsaw Dental Medica Show odbędzie się już 8-10 września w Nadarzynie, następnie będziemy mieć okazję spotkać się podczas CEDE w Łodzi. W międzyczasie odbywają się także konferencje i spotkania higienistek i asystentek, planowane są m.in.: Lato z GUM, kolejne śniadania higienistek, po długiej przerwie ma odbyć się konferencja Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej w Częstochowie, a także kolejna edycja Perio Holistic Dental Academy. Jak widać okazji do spotkań będzie sporo, już teraz zapraszam do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń, który znajduje się na końcu wydania. Na okładce trzeciego wydania gościmy naszą koleżankę dypl. hig. stom. Agnieszkę Gajdzik, która na pewno części naszych czytelników jest znana osobiście, zwłaszcza tym, którzy regularnie uczestniczą w spotkaniach branżowych. Zapraszam do lektury bardzo ciekawej rozmowy m.in. na temat łączenia roli higienistki i asystentki, istoty ciągłego doskonalenia zawodowego, a także pracy z małym pacjentem. Oprócz tego szczególnej uwadze polecam obszerne opracowanie na temat znieczuleń, któremu jest poświęcony temat numeru. W wydaniu nie zabrakło także tematów związanych z profilaktyką profesjonalną i domową, a także tekstów interdyscyplinarnych. Życzę Państwu udanych wakacji, miłej lektury i do zobaczenia we wrześniu!
O tym, jak połączyć różne role w gabinecie, istocie samodoskonalenia i rozwoju opowiada dypl. hig. stom. Agnieszka Gajdzik, która na co dzień pracuje w gabinecie Stomatologia Lizurek w Bytomiu.
Zabiegi z zakresu stomatologii najczęściej wykonywane są przy użyciu znieczulenia działającego miejscowo.
Wyniki metaanalizy sugerują, że ryzyko niepowodzenia implantu wzrasta wraz ze wzrostem liczby wypalanych dziennie papierosów.
Faza podtrzymująca leczenia implantologicznego ma zasadnicze znaczenie dla przeżywalności prac wspartych na wszczepach zębowych.
Choroby krwi oraz układu krwiotwórczego bardzo często manifestują swoje objawy w jamie ustnej. Zmiany te obejmują błonę śluzową, a także tkanki przyzębia, często wyprzedzając objawy ogólne, i są przyczyną zgłaszania się do lekarza stomatologa.
Aktualnie w Polsce profesjonalna higienizacja pacjenta odbywa się w oparciu o dwa protokoły mechanicznego oczyszczania złogów nazębnych PMPR (professional mechanical plaque removal).
Zaburzenia odżywiania są skomplikowanym problemem, którego rozpatrywanie wymaga podejścia interdyscyplinarnego.
Zdrowie organizmu zaczyna się w zdrowej jamie ustnej. Zbilansowana dieta, dbanie o higienę, szeroko pojęta profilaktyka i przede wszystkim leczenie próchnicy i chorób przyzębia stanowią fundament dobrego zdrowia.
Statystyczny Polak w wieku 35 lat nie ma przynajmniej jednego zęba.